Matka Gyubala Wahazara

fot. Michał Ramus

[Teatr]
Główna nagroda TUKAN OFF 33 Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu / Stypendium Instytutu Mickiewicza

reżyseria i adaptacja: Justyna Kowalska
scenografia: Grzegorz Borys Roman
muzyka: Piotr Żyła

obsada: Małgorzata Wojciechowska, Marcin Kalisz

Produkcja: Fundacja Centrala 71
Spektakl powstał przy wsparciu Teatru Łaźnia Nowa

Premiera: 24.03.2012 festiwal PPA /Teatr Współczesny (Wrocław)

Gramy na scenach impresaryjnych w Polsce i za granicą. W celu zamówienia spektaklu proszę o kontakt.

To studium relacji pomiędzy matką i synem – relacji opartych o nieustającą próbę sił, gdzie miłość miesza się z nienawiścią, a pogarda z czułością. To również studium narodzin dyktatury.  Diagnoza kondycji współczesnego człowieka.

To sztuka zarówno zabawna, jak i wzruszająca – to tragikomedia wysokich lotów. Mieszanka metafizyki i czystej formy Witkacego uatrakcyjniona przaśną atmosferą festynu.

To sztuka, w której każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno inteligent z doktoratami, jak i dorastająca gimnazjalistka, czego dowodem są owacje na stojąco podczas festiwali teatralnych (np. Boska Komedia w Krakowie, Festiwal Teatrów Błądzących w Gardzienicach, Międzynarodowy Festiwal „Most Przyjaźni” w Rosji, dzięki stypendium Instytutu Mickiewicza), gromkie brawa w mniejszych ośrodkach kultury (Kutno, Ostrowiec Świętokrzyski, Słupsk) oraz rekomendacje do Nagrody im. Leona Schillera oraz Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

fot. Michał Ramus

Jeżeli ktoś uważa, że teatr w Polsce swoje złote czasy ma już za sobą, jest w błędzie. Małgorzata Wojciechowska (Matka) oraz Marcin Kalisz (Syn) udowodnili, że młodzi artyści to nieoszlifowane diamenty, które na naszych oczach stają się brylantami.  

Paweł Filipowski // Kultura w Krakowie

fot. Katarzyna Smożewska

fot. Katarzyna Smożewska